شهریور دوست‌داشتنی

به عشق شهرکتاب، شب رو خوابید. قبلش ازم پرسید که ساعت چند درِ شهرکتاب رو باز میکنن. گفتم باید 8ونیم باز باشن. ساعت 8وربعِ صب بیدار شد. بیدارم کرد. اعلام ساعت کرد و بعد خودش برای مسواک‌زدن پا شد. منم داداش‌حسن‌ش رو آروم صدا زدم. صدای ریزی ازش درومد که: مامان خوابم میاد. گفتم داداش داره حاضر میشه که بریم شهرکتاب. دوباره با چشمای بسته و صدای ته‌چاهی گفت: "مگه بعدازظهر باز نیست؟ الان خوابم میاد". مونده بودم بین دو حس متفاوت چیکار کنم. خیلی صحنه‌ی خنده‌داری درست شده بود.

ساعت 9 صب، ما سه نفر شهرکتاب بودیم

...

ما سه تا رو جاهای مختلف شهرکتاب باید پیدا میکردن. دو ساعتی رو در سکوت و فکر و نگاه توی شهرکتاب گذروندیم و بعدش با کلی نایلکسِ کتاب و رمان نوجوانان و سی دی اومدیم بیرون.

حسین جدیدا عاشق تاریخ شده. یعنی از وقتی کلاس چهارم رفته، انقدر فهمیده که تاریخ رو دوست داره که کل کتاب درسی‌ش رو از بر کرده بوده، طوریکه زنگهای تاریخ، معلم به حسین به شوخی می‌گفت: تو برو این زنگ رو صفا کن. برای همین دیروز تا تونست کتابهای تاریخی و دزددریایی‌ها و کاشفان و دایناسورها و پک لوک خوش‌شانس رو گرفت و محمدحسن هم دو سه تا کتاب تخیلی مثل گربه‌ی چکمه‌پوش اما سی‌دی‌هایی مربوط به ربات‌ها. من ولی مدام دنبال کتابی بودم که درمورد سن نوجوان بهشون اطلاعات بده، کتابی که با ادبیاتی مختص سن و روحیه‌ی الانشون، درمورد بلوغ و تغییرات روحی و جسمی، درمورد خطرات برخی از این تغییرات بهشون اطلاعات بده. سه کتابی از نویسندگان ایرانی و خارجی گرفتم، البته مسئول این بخش از شهرکتاب هم خیلی توی پیداشدن این نوع کتاب کمکم کرده بود.

دیشب دوتایی داشتن کتاب تغییرات جسمی و روحی هنگام بلوغ رو میخوندن. یواشکی تحت‌نظرشون که می‌گرفتم، میدیدم که با چه دقتی زل زدن به کتاب و حتی لابه‌لاش خنده‌شون می‌گیره.

صب قبل از اینکه بیدار شن، صفحات کتاب رو با دقت خوندم، خودمم خنده‌م گرفته بود.

خوشحالم که هم خودشون براحتی پذیرای خوندن این کتاب شده بودن و هم من این نیاز رو از همین الان براشون حس کردم. خوشحالم که پسِ ذهنشون به مدیریت رفتارهای این سنشون میپردازن و میدونن که با چه تغییراتی روبه رو خواهند شد. خوشحالم که امروز سر صبحونه، حسین کامل غذاش رو خورد چون توی کتاب، یکی از علل بلوغ دیررس رو سوء‌تغذیه خونده بود. امیدوارم پشیمون نشم.

...

همه‌چیز این شش روزی که با همیم خوبه

ما خیلی خوشحالیم

 

 

/ 8 نظر / 31 بازدید
ی خانوم شاد

خواستم بنویسم دوست دارم...بعد دیدم نه دوست ندارم بلکه آرزومه ی روزی مادری مثه تو شم سمیه! بی نظیری...

مشکات

سلام به ابجی خودم و پسرای گلش:) برای با هم بودنتون یه عالمه خوشحالم......... به نظرم خرید کتاب در مورد بلوغ کار عالی و درستی بوده! خودتم اروم اروم در مورد تغییرات این دوره براشون بگو و به سوالاتشون جواب بده! موفق باشین.....خوشحالم که میخونمت:):*

ملکه

ما هم از شنیدن خوشحالی شما خوشحالیم

لیلا قربانی

سلام سمیه جان منم آرزوی ی خانوم شاد رو دارم. خدا سایه ی همه ی مادرها رو برای بچه ها حفظ کنه. راستی بهشون گفتی من تاریخ خوندم؟ نگفته باشی ناراحت می شم ازتا .... [خنده]

فیلیپس

خدا رو شکر همیشه شاد و خوشحال باشید ان شاءالله؛ [لبخند]

مسیر

خیلی بامزه بود من دوتا کتاب می شه معرفی کنم؟ 1. تاریخ ترسناک نشر پیدایش 2. شگفتی هایی درباره پسران نویسنده میشل گوریان احتمالا بیشتر به درد خودت بخوره

بیقرار

ایول حالیدیم زیااات ببین فرزندخونده نمیخوای یه عدددخمل خوشگل ملا[نیشخند]